Koostöö vanematega muusikahariduse alal. "Uute vanematega suhtlemise vormide kasutamine koolieelse haridusasutuse muusikajuhi töös Vanematega töötamise plaan koolieelses haridusasutuses vastavalt muusikajuhi föderaalsele haridusstandardile

Eelkooliealiste laste muusikaline kasvatus

AMETME KOOS MUUSIKAMAAILMA

projekt “Kaasaegsed töövormid lastevanematega muusikahariduse vallas”
Lastele muusikakunsti tutvustamine õnnestub edukalt ainult siis, kui koolieelikutel on lähedane kontakt perega. Laps saab peres oma esimesed elutunnid, seega on oluline külastada esimestest päevadest peale koolieelse õppeasutuse laps luua kontakt vanematega, et peres ja mitte ainult lasteaias tekiks lapsele muusikaga suhtlemiseks soodsad tingimused.
Vastavalt föderaalse osariigi haridusstandardi nõuetele saavad vanemad koolieelsetes haridusasutustes haridusprotsessis otsesed osalejad, seega on küsimus, ühistegevus lasteaed ja peredele laste muusikalise hariduse teemal – on tänapäeval eriti aktuaalne.
Uute koostöövormide otsimine muusikajuhi ja lastevanemate vahel on olulisim suund eelkooliealiste laste muusikaõpetuse kvaliteedi tagamisel.
Sihtmärk: keskenduda järjepidevuse säilitamisele pere ja eelkool laste muusikahariduse probleemide lahendamise käsitlustes.
Selleks peab muusikajuht tutvustama vanemaid laste muusikaliste võimete arengu dünaamikaga, laste saavutustega muusikalise arengu vallas, laste poolt koolieelses õppeasutuses omandatud repertuaariga (ametkonna nõudmisel). vanemad).
Muusikajuhi ülesanne: Avaldada vanematele lapse muusikalise arengu olulisi aspekte koolieelse lapsepõlve igas vanuseastmes, huvitada ja köita isiksuse, tema vaimse ja emotsionaalse tundlikkuse harmoonilise kujunemise loomeprotsessi.

Perega suhtlemise vormid:

1. Muusikaline OCD (avatud muusikatunnid).

Eesmärk on tõsta vanemlikku pädevust muusikavaldkonnas (nt Day avatud uksed):
1) Lapse individuaalsed ja ealised iseärasused;
2) Igat liiki muusikalise tegevuse valdkonnas lasteaia muusikalises kasvatustegevuses omandatud oskuste ja vilumuste kinnistamiseks.

2. Meistriklassid, töötoad.

1) vanemate poolt muusikalise arengu praktiliste oskuste omandamine ( hingamisharjutused, artikuleeriv võimlemine, logorütmia...);
2) tutvumaks laste muusikalise repertuaariga, õppides koos lastega musitseerima, andes vanematele õppetööks vajalike muusikaliste alusteadmised muusikariistadest. terve laps(kuulamine, tegemine, mängimine...).

3. Ühised pidustused ja meelelahutus, mängud, teatrielementidega muusikalised salongid

.
Oma lapse, lasteaia töötajate ning teiste laste ja täiskasvanutega suhtlemiskultuuri loomiseks (“Emadepäev”, “Isamaa kaitsja päev”, “Sügiskillud”, “8. märts”).
Vanemad on sellistes aktsioonides täieõiguslikud osalejad - ideest teostuseni:
- ideede vahetamine, praktilisi nõuandeid eelseisva puhkuse kohta;
- Luuletuste, laulude, tantsude õppimine, rolli kallal töötamine, muinasjuttude ja lugude väljamõtlemine;

Üksikute ruumide ettevalmistamine;
- pidulike kostüümide õmblemine, rekvisiitide ettevalmistamine;
- Abistamine ruumide sisustamisel;
- Abi üllatuste ja kingituste tegemisel.

4. Info- ja analüütiline stend, mis tutvustab lastevanemate seas eelkooliealiste laste muusikalise ja esteetilise kasvatuse küsimusi.

See sisaldab teavet järgmise kohta:
- Muusikasaali tööd, muusikatundide ajakava;
- laste muusikalise kasvatuse tähtsus;
- Teave lasteaias kasutatavate muusikaõpetuse programmide kohta;
- Muusikaõpetuse alase soovitatava kirjanduse loetelu, samuti muusikalised mängud ja harjutused, mida saab teha kodus;
- Eelkooliealise tundemaailma tunnuste kohta;
- Fotod klassidest, esinemistest.

5. Individuaalsed vestlused vanematega.

6. Vanemate nõustamine laste muusikalise kasvatuse korraldamisel peres.

Läbi lastevanemate muusikalise kasvatuse, teemadel:
"Muusikaline haridus perekonnas"
"Vanematele muusikaharidusest",
"Nõuanded: muusikaline haridus",
"Kuidas koos lapsega muusikat kuulata."

7. Kaustad – kolimine.

Nad tutvustavad vanematele üksikasjalikumalt koolieelikute muusikaõpetuse süsteemi ja annavad teavet selle kohta, mida saab teatud vanuses lapsele õpetada, käies süstemaatiliselt “Lasteaia muusikatundides”:
« Muusikamängud lasteaias"
"Kas teie lapsele meeldib laulda?"
"Lapse kui indiviidi kujunemine rahvamängudega tutvumise protsessis",
"10 põhjust, miks laps peaks muusikat õppima!",
"Kuidas muusika ellu tuleb..."
“Muusika ja selle mõju laste arengule” jne.

Kui muusikalise kasvatuse alane töö vanematega on õigesti ja süsteemselt üles ehitatud ning kasutatakse erinevaid töövorme, saavad vanemad muusikalises kasvatusprotsessis lastega ja kunstiliselt osalised. esteetiline haridus lapsed on tõhusamad.

Selline lähenemine soodustab loomingulist koostööd, kõrvaldab võõrandumise, sisendab enesekindlust ja lahendab palju muusikalise kasvatuse probleeme.

Kirjandus:
1. Doronova T.N. Koos perega - M.: Haridus, 2006.
2. Davõdova I.A. Koolieelse lasteasutuse muusikajuhi töövormid koos vanematega // 1. september. 2013. aasta.
3. Zatsepina M.B. Lapse areng muusikalises tegevuses - M.: Loomekeskus, 2010.
4. Kalinina T.V. Uued infotehnoloogiad koolieelses lapsepõlves // Koolieelse õppeasutuse juhtimine. 2008. nr 6.
5. Radynova O.P. Muusikaline kasvatus perekonnas - M.: Haridus, 1994.

Jelena Vostrikova
"Uute vanematega suhtlemise vormide kasutamine koolieelse lasteasutuse muusikajuhi töös"

Täna alushariduse vallas toimuvad muutused on suunatud eelkõige selle kvaliteedi tõstmisele. See omakorda sõltub suuresti pere ja koolieelse õppeasutuse tegevuse kooskõlastamisest. Ainult koolieelse lasteasutuse õpetajate tihedas koostöös ja vanemad, on võimalik saavutada positiivne tulemus kogu lapse koolieelses lapsepõlves.

Õpetajad kurdavad seda praegu sageli miski ei üllata su vanemaid. Aga nagu praktika näitab, suhtumine vanemaid koolieelsete lasteasutuste tegevusele, oleneb esiteks administratsiooni ja õpetajate initsiatiivist, küsimuste lahendamise kvaliteedist pedagoogiline haridus vanemad.

Praegu aeg jookseb koolieelse haridussüsteemi ümberkorraldamine ning selle ümberkorraldamise keskmes on pedagoogilise protsessi humaniseerimine ja deideologiseerimine. Selle eesmärgiks on nüüd tunnistatud mitte ühiskonnaliikme harimine, vaid indiviidi vaba areng, vaid eesmärk tööd koos perega on ühtse haridusruumi loomine, mis põhineb föderaalriigi nõuetel.

Arvestades uued nõuded koolieelsete haridusasutuste vaheline suhtlus koos perega, otsustasin selle minu omas rakendada töötada koos vanematega uusi töövorme eesmärgiga arendada muusikalist vanemas koolieelses eas laste võimed.

Kõik töötada vanematega suhtlemisel Jagasin selle kolme suunda. See:

1. Informatiivne– analüütiline suund

Perekonna uurimiseks selgitada haridusvajadused vanemad, oma liikmetega kontakti loomisel, vaba aja veetmise eelistuste väljaselgitamiseks viin läbi küsitluse igas vanuserühm "Laps ja muusika» Ja "Ühine vaba aeg". Saanud tegeliku pildi, analüüsitakse kogutud andmete põhjal perekonna eripära, muusikalineüldised pere ja laste eelistused, pere vaba aja veetmise tunnused, suhtlemise taktika vanemad.

Ma määratlesin enda jaoks kriteeriumi, mille nimetasin "kaasamine" vanemad haridusprotsessi. See kriteerium ei kajasta mitte ainult kohaloleku kvantitatiivseid näitajaid vanemad rühmas sündmused: külastada vanemlik koosolekud ja konsultatsioonid; kohalolu vanemad lastepidudel, aga ka osavõtt vanemadühisürituste ettevalmistamisel ja läbiviimisel, abistamine vanemad pedagoogilise protsessi varustamisel (luues muusikaline aine-arenduslik koolieelne keskkond ja rühmad).

Hiljem tuvastasin enda jaoks kvaliteedi näitajad: algatusvõime, vastutustunne, suhtumine vanemadühistoodetele muusikaliselt-vaba aja tegevused lastele ja täiskasvanutele.

See analüüs võimaldas meil tuvastada kolm rühma vanemad.

Vanemad on aktivistid kes teavad, kuidas ja osalevad hea meelega õppeprotsessis, näevad mis tahes väärtust muusikajuhi ja õpetajate tööd suunatud arengule.

Vanemad on esinejad kes osalevad ühistegevuses olulise motivatsiooni ja isikliku huviga;

Vanemad on vaatlejad. See vanemad, kes on pedagoogilise protsessi välisvaatlejad ega soovi osaleda ühelgi üritusel.

2. Informatiivne- kognitiivne suund

Peamine eesmärk selles suunas oli rikastamise eesmärk sünnitama-teadmised asjades muusikaline eelkooliealiste laste haridus.

Ülesanded:

1. Parandada psühholoogilist ja pedagoogilist kultuuri vanemad;

2. Edendada hoiakute muutumist vanemad muusikali jaoks lapse kasvatamine eelkoolis ja perekeskkonnas.

Meie lasteaias on olemas kõik tingimused pedagoogilise hariduse korraldamiseks vanemad. Ühine koolieelse lasteasutuse spetsialistide töö(õpetaja, muusikaline juht, kehalise kasvatuse õpetaja, psühholoog, logopeed, vanem õde) haridusprogrammi elluviimiseks pakub perele pedagoogilist tuge koolieelse lapsepõlve kõikides etappides, teeb vanemad tõeliselt võrdselt vastutustundlikud osalejad haridusprotsessis.

Parandada pedagoogilist pädevust vanemad Kasutan aktiivseid vormid:

Etendused kl vanemlik kohtumised konsultatsioonide, meistriklasside, esitlustega ( "Kostüümi valmistamine", "Andke lastele puhkust!", "Varsti Uus aasta , „Kaunistame korteri puhkuseks” ja jne);

Avatud uste päev. Video esitlus « Muusikaline haridus perekonnas» ;

Ühine õppeaine-arenduskeskkonna loomine;

Individuaalsed vestlused lastega ja vanemad("Vahe- ja lõppseire tulemused", "Soovitused andekate laste vanemad» jne.);

- Kasutamine Internet pakiliste küsimuste arutamiseks ja levitamiseks teavet;

Spetsialistide nurk « Muusikajuht annab nõu» ;

Seisma muusikajuht"Huvitav umbes muusika» .

Eriti meeldis uus vanematega suhtlemise vorm ja teave autori kohta-metoodiline ajakiri lastele ja hoolivatele inimestele vanemad"Hästi muusikud» .

Ajakirja väljaandmise eesmärgid:

1. Sissejuhatus vanemad, kes töötavad muusikajuhina haridusvaldkonnas « Muusika» ;

2. Vanemate poolt moodustamine teadmised eelkooliealiste laste arengust muusikalisi võimeid;

3. Edutamine muusikaliselt- pedagoogiline pädevus vanemad;

4. Motivatsioon vanemad suhtlema lapsega erinevates vormides muusikaline tegevus ajakirjamaterjalide kasutamise kaudu.

Ajakirja teema:

"Varsti Uus aasta

« Muusika ja laste tervis»

"Meile meeldib orkestris mängida!"

"Laulmine on suurepärane!"

“Rütm laste rõõmuks!”

"Nii hea, et on teater!" ja jne.

See on huvitav! (Probleemi määratlus, Huvitavaid fakte teemal jne)

Märkus vanematele. (Metoodilised soovitused, kaasaegsed tehnoloogiad, "vürtsikas" küsimused ja vastused jne)

Mängime koos! (Erinevad liigidühised mängud, luuletused, mõistatused väljaande teemal)

Muusikakast. (Lemmik lastelaulud)

Rõõmsad pühad on meieni jõudnud! (Teave kuu puhkuse kohta)

Pildigalerii. (Fotoreportaaž möödunud puhkusest, huvitavad kaadrid)

3. Muusikaliselt-vaba aja suund

Vaba aja suund sisse vanematega töötamine- kõige atraktiivsem, nõutum, kasulikum, kuid ka kõige keerulisem organisatsioonis. Seda seletatakse asjaoluga, et iga ühisüritus võimaldab kasvu diaatorid:

Paigaldada soojalt mitteametlik suhted pedagoogide ja vanemad;

Vaadake oma lapse probleeme seestpoolt, raskusi sees omavahelised suhted;

Tugevdada laste vanemlikud sidemed;

Katsetada erinevaid lähenemisi lapse kasvatamisel;

Jaga kogemusi teistega vanemad st kogemuste saamiseks interaktsiooni mitte ainult oma lapsega, vaid ka koos vanemlik avalikud rühmad;

Nagu uus, olnud minuga mitu aastat kasutatakse pere vaba aja veetmise vormi -"Pere kokkutulekud". Selles vormingus peeti Sündmused:

"Me mängisime Papovozit"

"Tuhkatriinu külaskäik"

"Minu pere on mu isa kodu!"

"Lahkumatud sõbrad – täiskasvanud ja lapsed!"

Selliste ürituste peamine eesmärk on laste tugevdamine vanemlik suhe. Selle tulemusena areneb lastes töökus, täpsus, tähelepanu lähedaste vastu, austus töö vastu, uhkustunne. vanemad. See on isamaalise kasvatuse, armastuse algus Kodumaa sündinud armastusest oma pere vastu.

Stsenaariumid pühad ja meelelahutus olid arenenud koos rühmaõpetajatega. Et need üritused muutuksid harivaks lastele ja vanemad, Meie arenenud teatud algoritm pereks valmistumiseks pühad:

Lastele suunatud tegevuste eesmärkide ja eesmärkide esiletõstmine, vanemad ja õpetajad;

Konsultatsioonid vanemad;

Ürituse kava koostamine ja sellel osalemine sünnitama-tels ja pereliikmed;

Täiskasvanute rollide jaotus;

Üksikute ruumide ettevalmistamine koos vanemad; koos sünnitama- lastetubade televiisor (luule, tantsude, laulude õppimine);

Individuaalsed kohtumised ja konsultatsioonid pereliikmetega ja vanemad;

Atribuutika, abivahendite, dekoratsioonide jms valmistamine.

Need perekondlikud vaba aja tegevused toovad igaühele palju rõõmsaid ja põnevaid hetki. Laste silmad säravad ehtsast rõõmust ja sellest, kui uhked nad enda üle on vanemad! Ja ma imetlen loominguline kujutlusvõime vanemad ja soov meiega koostööd teha.

Tulemusena kasutades uusi suhtlusvorme muusikajuhi ja vanemate vahel:

1. Arengutase on tõusnud laste muusikalised võimed.

2. Õppetegevuse tase on tõusnud vanemad: alates "pealtvaatajad" Ja "vaatlejad" neist said aktiivsed osalejad muusikaliselt- pedagoogiline protsess, mõttekaaslased ja abiõpetajad koolieelsetes lasteasutustes.

3. Suurenenud tähelepanu vanemad lapse ellu koolieelses õppeasutuses.

4. Vanemad sai arendusküsimustes kompetentsemaks muusad- eelkooliealiste laste võimed;

5. Inimestevaheline kogemus on rikastatud laste ja vanemate vaheline suhtlus.

Seega muusikajuhi vahelise suhtluse uute vormide kasutamine koos perega aitab tõhusust tõsta vanematega töötamine, Sellepärast nende vormide kasutamine töös on õigustatud, on see vajalik ja peaks koolieelsetes lasteasutustes veelgi levima.

Ainult harmooniliselt interaktsiooni lasteaed ja pere saavad üksteist kompenseerida ja pehmendada. Minu jaoks sai see võimalikuks ainult jõudude ühendamise ja koostöö kaudu vanemad.

Anna Golovina
Muusikajuhi tööplaan koos vanematega

Muusikajuhi tööplaan koos vanematega

aastateks 2014-2015 õppeaasta

septembril

1. Stendi disain « Muusika ja kehaline kasvatus»

2. Konsultatsioon-vestlus koosolekuks « Muusika liikumises»

1. Korralda vanemad aastast aktiivselt osaleda käsitöö valmistamisel looduslik materjal koos lastega teemal "Sügise kingitused"

2. Kutse vanemad laste matinee vaatama "Sügis"

1. Armulaud vanemad anda kõikvõimalik abi lastele kostüümide õmblemisel

2. Koos puhkuse pidamine vanemad pühendatud emadepäevale

1. Korralda vanemad aktiivsele osalemisele laste uusaastapidudel

2. Atraktsioon vanemad aidata saali uueks aastaks kaunistada

3. Kutse matineed vaatama

1. Konsultatsioon « Muusikaline DIY mänguasjad"

2. Konkursi võitjate ja osalejate kokkuvõtete tegemine ja autasustamine töötab"Uusaasta mänguasi"

1. Läbiviimine muusikaliselt- kehalise kasvatuse puhkus koos vanemad"Meie isad on parimad"

2. “Lahtiste uste päev – ootame külalisi”

1. Stendi disain "Käitumisreeglid lastepeol"

2. Kutse vanemad matinee vaatama "Minu emme", samuti kaasata osalemist. Tantsuetendus koos emadega.

1. Libisev kaust « Muusikaliselt- rütmilised liigutused"

2. Organisatsioon vanemad aktiivselt osaleda lõpuballi ettevalmistamisel

1. Teatrietendus lastele ja lasteaia töötajatele al vanemad ettevalmistav rühm

2. Kutse vanemad puhkust vaatama "70 aastat rahu, ilma sõda!"

3. Balli kutse

Selleteemalised väljaanded:

Koolieelse lasteasutuse muusikajuhi aastaplaan 2015–2016 õppeaastaks (NOD; suhtlemine õpetajate, laste, vanematega) Muusika- ja haridustegevuse aastaplaan 2015-2016 õppeaastaks. Eesmärk: Eelkooliealiste laste arengu võimendamine.

Muusikajuhi aastane tööplaan haridusvaldkonnas “Muusika” Eesmärk: Edendada laste musikaalsuse arengut, muusika emotsionaalset tajumist ja loovat mõtlemist. 1. Organisatsiooniline ja metoodiline.

Muusikajuhi individuaalne tööplaan atesteerimise vahelisel perioodil viieks aastaks (2015-2020) 2015. aasta Professionaalne: 1. Kursuste kvalifikatsioonitaseme tõstmine. 2. Tutvuge eelkoolihariduse föderaalsete haridusstandarditega, mõistke nende omadusi ja tehke haridusstandardites muudatusi.

Muusikajuhi individuaalne tööplaan tunnistustevahelisel perioodil viieks aastaks(2015-2020) Nr Professionaalse arengu programm Kuupäevad 1. Kvalifikatsioonitaseme tõstmine kursustel. 2018 2. Saage tuttavaks.

Munitsipaalkoolieelne õppeasutus “Laste arenduskeskus - lasteaed nr 23” “Muusikajuhi kogemusest.”

Muusikajuhi kasvatustöö perspektiivne aastaplaan Muusikajuhi kasvatustöö pikaajaline aastaplaan. Kuu Organisatsiooniline ja pedagoogiline töö Metoodiline.

Muusikajuhi eneseharimise tööplaan Eneseharimise kava 2015-2016 õppeaastaks Kuu Töötulemuse sisu 1. september. Metoodilise kirjanduse valik ja ettevalmistus.

Tööplaan

muusikajuht vanematega suhtlemiseks

2016-2017 õppeaastaks

septembril.

1. Osaleda lastevanemate koosolekutel, et tutvustada vanemaid laste muusikalise kasvatuse tööplaaniga. Lastevanemate tutvustamine andekate lastega töötamise programmi “Tantsumaailm” elluviimise kavaga. Viige vanematega läbi vestlus "Vanemate ja laste käitumiskultuur pühade ja meelelahutuse ajal".

2. Viia läbi töötuba lapsevanematele “Laste isetehtud mürariistad, nende kasutamise tähtsus muusikatundides ja igapäevaelus”.

4. Kaasake lapsevanemaid visuaalse materjali valmistamisse, mängudesse rühmade muusikanurkadesse ja koduseks kasutamiseks.

5. Küsitleda lapsevanemaid teemal “Sina, lapsed ja muusika”

oktoober.

1. “Müraorkester”: kaasata lapsevanemad mürapillide abil muusika orkestreerimise õppimisse.

2. Individuaalsed konsultatsioonid: “Mis on musikaalsus?”, “Nõuanded

neile, kes soovivad kodus vaba aega sisustada"

3. Kutsu lapsevanemaid osalema “Sügislaadal!”.

4. Asutuse veebisaidil kuvage möödunud pühad fotoreportaažis.

novembril.

1. Kaasake lapsevanemaid "Emasüdame" vaba aja tegevuste korraldamisse, valmistage ette kontsertetendusi vanemate osalusel.

detsembril.

1. Sõnum – konsultatsioon edasi lastevanemate koosolek"Muusika teie kodus." Kutsu lapsevanemaid ruumi kaunistama Uusaasta pühad. Lastelaulude kogumike ettevalmistamine organisatsiooni jaoks perepuhkused. "Laulge ja tantsige koos meiega!"

2. Koostage vanematega eraldi muusikalised numbrid Uusaasta etendus nende osalusel.

3. Aastavahetuse kostüümide valmistamise konsultatsioonid.

4. Kaasake lapsevanemaid vaba aja tegevuste korraldamisse “Siberi viltsaabaste festival”

jaanuaril.

1. Kaasake vanemad kostüümide, maskide ja atribuutide meisterdamisse "Jõululaulude" jaoks.

4. “Muusikaelutuba” teemal “Muusikateraapia lasteaias ja kodus”.

5. Paigutage lasteaia veebisaidile lingid klassikalise muusika salvestistele, lauludele, valikutele lõõgastumiseks, autotreeninguks, koduks režiimi hetked, koduseks puhkuseks.

veebruar.

1. Viige läbi konsultatsioon lapsevanematele "Laste muusikaliste võimete arendamine".

2. Avatud uste päev (lapsevanemad külastavad muusikalist tegevust).

3. Kutsuge vanemaid aktiivselt osalema "Hing, meie Maslenitsa" puhkusel.

märtsil.

1. Ümarlaud “Väikelaste muusikaline kasvatus”.

2. Ühine vaba aeg vanematega “Meie teatris”.

3. Tutvustage vanematele pidulikud üritused 8. märtsile pühendatud aktiivse osalemise eesmärgil (laulude laulmine, tantsude esitamine, luule lugemine, atraktsioonide ettevalmistamine).

4. Ettevalmistus huumorifestivaliks “Ebatavaliste mütside konkurss”.

Vajaliku atribuutika valmistamise konsultatsioonid.

aprill.

1. Konsultatsioon "On teie poja või teie armsa tütre sünnipäev!"

3. Kutsuge vanemaid üritusteks valmistuma, päevale pühendatud Võit.

mai.

1. Kutsu lapsevanemaid osalema kontserdiprogrammis “Sõjalaulud”.

2. Tutvustada lapsevanemaid muusikalise kasvatuse diagnostika tulemustega.

3. Konsultatsioonid – vestlused laste vanematega ettevalmistavad rühmad(soovitused muusika ja tantsu alal täiendõppeks).

4. Ringi “Tantsumaailm” lõppkontsert.

5. Perekonna talendikonkurss “Hilkuse minut”.

Jaga: